Stopa cukrzycowa to szerokie pojęcie określające szereg objawów, które rozwijają się na stopie diabetyka. Definicja zespołu stopy cukrzycowej opisuje objawy jako: owrzodzenie, zakażenie i/lub destrukcja tkanek stopy znajdujących się poniżej kostki. Zmiany te wynikają z neuropatii i/lub miażdżycowych zmian tętnic kończyn dolnych.

Około 40-60% chorych na cukrzycę, w wyniku nieodpowiednio zblilansowanej diecie, problemów z miażdżycą kończyn dolnych oraz z utratą czucia na stopie (neuropatia) poddanych jest amputacji kończyny. Jeśli osoba chorująca na cukrzycę nie odczuwa temp., bólu, ciał obcych w obuwiu bardzo łatwo o pierwsze zmiany, które przy zaburzeniach krążenia i braku sprawdzania stóp, powoduje owrzodzenia.

W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na cukrzycę. Niestety tylko 50% to osoby zdiagnozowane i poddane leczeniu.

Bardzo istotną rolę w ZSC (zespół stopy cukrzycowej) jest współpraca wielu specjalistów takich jak:

– diabetolog

– ortopeda

– angiolog

– chirurg

– pielęgniarka

– podolog

– technik obuwnik

Wizyty diabetyka w gabinecie podologicznym  różnią się od innych. Podolog sprawdza stan stóp, sprawdza tętno na stopie, bada czucie monofilamentem oraz sprawdza odczuwalność temp. za pomocą Tip therm. Do pielęgnacji również stosowane są inne kosmetyki, odpowiednie dla diabetyków. Systematyczne wizyty u podologa znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się na stopie zmian.

W gabinecie w Redzie posiadam wyżej wymienione narzędzia do badania stóp, narzędzia do opracowania paznokci dedykowane diabetykom. Narzędzia są dezynfekowane a następnie poddane procesowi sterylizacji. Wszystko po to by zapewnić Państwu bezpieczeństwo na każdym polu.  Stosuję również odciążenia na miejsca narażone lub bardzo obciążone.

Serdecznie zapraszam