Prawidłowy wygląd płytki paznokciowej charakteryzuje się lekko różowym kolorem, twardością oraz brakiem bruzd na powierzchni. Wszelkie zmiany w obrębie płytki powinny być poddane obserwacji przez dermatologa bądź podologa. Jednym z bardzo częstych zmian występujących na paznokciach to ich szorstkość zwana trachyonychią czyli dystrofią.

Płytka paznokciowa jest pobruzdowana, przerośnięta, bardzo często wklęśnięta, szorstka i matowa, a wzrost płytki jest utrudniony.  Objawy te mogą występować w przebiegu takich chorób jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski, rybia łuska czy grzybica. Taki wygląd może także świadczyć o niedoborach niektórych witamin, mikro- i makroelementów.

W celu wykrycia przyczyny, co jest niezbędne do przywrócenia płytce prawidłowego wyglądu zaleca się konsultację z podologiem, który zastosuje odpowiednią terapię. Podolog przeprowadzi wywiad podologiczny, oczyści płytkę paznokciową, w przypadku podejrzenia zmian grzybiczych skieruje pacjenta do dermatologa w celu wykonania badania mykologicznego, oraz zaleci odpowiednie preparaty by poprawić wygląd płytki.

Zabiegi podologiczne wspomagają regenerację paznokci.