Zmiana powstająca w wyniku nadmiernego tarcia i ucisku na stopie. Zrogowacenie naskórka zwiększa ucisk na wewnętrzne warstwy skóry, powodując tworzenie się rdzenia, który wnika w głąb skóry. Po czasie zmiana staje się bolesna i przeszkadza w prawidłowym chodzie.

Odcisk najczęściej pojawia się nad stawami paliczków, w przestrzeni międzypalcowej oraz na podeszwie.

Podolog podczas zabiegu w gabinecie usuwa delikatnie kapturkiem ściernym górną warstwę odciska, następnie jego czop rogowy. Zabieg podologiczny należy powtarzać co 4tyg w celu całkowitego wyleczenia.

Jednak należy pamiętać, że odpowiednio przeprowadzona terapia zależy od współpracy między podologiem a pacjentem. Bardzo ważne w tej kwestii jest odpowiednie odciążenie uciskanych miejsc oraz prawidłowe zróżnicowanie czy dana zmiana jest odciskiem czy też brodawką. Dyplomowany podolog posiada wiedzę i doświadczenie by zdiagnozować odcisk i włączyć odpowiednią terapię, poczynając od sprawdzenia obuwia a kończąc na ułożeniu stopy.Odciski na stopach u osób chorujących na cukrzycę są bardzo często powodem niegojących się ran, stanów zapalnych, które w rezultacie mogą powodować martwicę. Dlatego nie warto eksperymentować poprzez stosowanie dostępnych środków w aptece, a udać się do podologa.