Przyczyną powstawania grzybicy są  grzyby czyli dermatofity. Zakażenie następuje poprzez kontakt z grzybem, który może znajdować się wszędzie: baseny, przymierzalnie, hotele i wiele innych. Jednak by doszło do zarażenia grzyb musi mieć odpowiednie warunki takie jak: wilgoć, ciepło oraz ciemne środowisko. Najczęściej spotykane grzybice stóp to:

-grzybica międzypalcowa stóp

-grzybica paznokci

-grzybica skóry

Grzybica na płytce paznokciowej charakteryzuje się zabarwieniem żółto-brunatnym lub białym. Płytka paznokciowa jest często pobruzdowana, zgrubiała, łuszczy się a następnie odkleja od łożyska. By prawidłowo zdiagnozować zakażenie podolog kieruje pacjenta lub sam pobiera materiał na badanie mikologiczne. Jeśli wynik badania potwierdza obecność grzybów podolog oczyszcza płytkę  paznokciową i zaleca preparaty przeciwgrzybicze zapisane przez dermatologa. W przypadku gdy należy usunąć większą część płytki wykonuje się rekonstrukcję żelem podologicznym. Sukcesywne oczyszczanie płytki znacznie przyspiesza leczenie. Należy pamiętać, że zakażone paznokcie nie należy pokrywać lakierem.

Grzybica międzypalcowa charakteryzuje się zaczerwieniem, świądem oraz maceracją naskórka. Leczenie przez podologa polega na oczyszczeniu zmian, zastosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych i zaleceniach terapeutycznych.

Grzybica skóry charakteryzuje się wyraźnie odgraniczonymi czerwonymi plamami, złuszczaniem się skóry, obecnością grudek, świądem.

Jeśli na skórze stóp zaobserwujesz niepokojące zmiany udaj się do podologa.